UK DK SE FI NO

Pressmeddelanden - Vin & Öl

2010-06-01

Bästa Köp - Coma Vella 2004

1/6 kommer Coma Vella som exklusiv lansering - Bästa köp i Allt om Vin


Bästa Köp - Coma Vella 2004

Lansering: exklusiv lansering 1 juni
Producent: Mas d’en Gil
Land: Spanien
Art.nr: 94279
Pris: 269 kr
Antal flaskor: 594
Druvor: Cabernet Sauvignon, Garnacha Peluda,
Garnacha País, Cariñena, Syrah och Merlot.
Passar till: Vi rekommenderar vinet till smakrika rätter av nöt- lamm- eller viltkött.
Gärna grytor eller stekar.

Prisbelönt
Coma Vella 2004 är ett internationellt prisbelönt vin som utnämndes till ”Best Old World Red” av Decanter 2008 och har fått 92 poäng i den spanska vinbibeln Guía Peñin. I Sverige har vinet fått omdömet Bästa köp i junis upplaga av Allt om Vin.

Druvblandningen, som skördas för hand, består av 25% Cabernet Sauvignon, 20%
Garnacha Peluda, 20% Garnacha País, 20% Cariñena, 10% Syrah och 5% Merlot.
Jäsningen sker under 20 dagar. Vinet lagras på franska 225 liters ekfat (20 procent nya ekfat) under 12 månader. Vinet får sedan ligga på flaska i ytterligare 18 månader. Perfekt att avnjutas nu eller lagras i källare till 2014.

Smaken är fyllig, kryddig och nyansrik med rostad fatkaraktär i kombination med plommon, körsbär, muskot, mörk choklad, örter och läder.

Exklusivt
Årgången är den bästa sedan 1998 i Priorat och de 594 flaskor som lanseras på Systembolaget 1 juni är verkligen exklusiva då det är de sista som lämnar Mas d’en Gils vinkällare.

Tillhör toppskiktet
Mas d’en Gil tillhör toppskiktet av de cirka 45 producenter som finns idag i kultdistriktet Priorat i Spanien. 1998 köpte Rovira Carbonell-familjen egendomen av den tidigare ägaren Barril som 1981 var en av de första att buteljera sitt eget estate-vin i Priorat. Ett vin gjort på traditionellt sätt av enbart Grenache och Carignan.



© 2007 Arvid Nordquist H.A.B | Ekensbergsvägen 117, 171 25 Solna | Tel.08 - 799 18 00 | info@arvidnordquist.se | Om webbplatsen